Jak produkuje się makarony?
Makaron to nie tylko domena włoskiej kuchni. Również w tradycji polskiej ten rodzaj dodatku do potraw cieszy się uznaniem wielu Polaków. Wiele rodzin nie wyobraża sobie bez nich niedzielnego obiadu w postaci rosołu z makaronem, czy też pysznego podwieczorku opartego na jabłkach z makaronem i cynamonem. Na czym polega sekret idealnej pasty?
Czym jest makaron domowy?
Makaron domowy wykonuje się przez cięcie zrolowanego, cienko rozwałkowanego płata ciasta. Do jego produkcji używa się jedynie z mąki, wody, czasem jajek i innych dodatków, które wpływają na kolor makaronu. Pojęcie makaron wywodzi się z sycylijskiego słowa „macaroni” oznaczającego czynność: „zagniatanie ciasta z wysiłkiem”. Oznacza to tyle, że dobry makaron powstanie z twardego ciasta, oczywiście do jego produkcji nie stosuje się żadnych środków spulchniających.
Co wpływa na jakość makaronu?
Warto zwrócić uwagę na rodzaj mąki użytej do jego produkcji Może być on wyprodukowany z mąki makaronowej (miękkiej) oraz twardej durum. Do produkcji pierwszego z nich używa się zwykle jaj w proszku, ich ilość określana jest na 1 kg mąki i tak mamy makarony dwu-jajeczne, trzy-jajeczne czy pięcio-jajeczne.
Makaron z mąki durum (semolinowy) nie zawiera innych składników dodatkowych poza mąką typu durum oraz wody. Jest o wiele bledszy niż ten jajeczny, ale ma pewną zaletę. Po ugotowaniu nie wymaga przelania go zimną wodą i znacznie trudniej się go rozgotowuje. Jeśli jesteśmy zainteresowani makaronem pełnoziarnistym, można znaleźć w sklepach oba rodzaje makaronów. W swym składzie może mieć on zarówno mąkę makaronową, jak i durum. Powstaje przez mielenie zboża wraz z łuską, bielmem i zarodkiem.
Podczas produkcji każdego rodzaju makaronu ważne jest dopilnowanie procesu wytwórczego oraz poddaniu próbek badaniom mikrobiologicznym. Celem uzyskania powtarzalnej jakości każdej porcji makaronu poddaje się go badaniom mikrobiologicznym oraz kontroli zawartych w nim jaj pod kątem zawartości tłuszczu i wilgotności.